Arhiiv kuude lõikes: veebruar 2013

Karl-Johannese mõtted Eestist

Pärnu-Jaagupi gümnaasiumi abiturient: vabadust ja võimalusi jagub, aga kellele?

Foto: Karin Kaljuläte

Minu Eesti – missugusena ma Sind praegu näen? Hetkel just sellisena, nagu Sa mulle, 18-aastasele, paistad. Ei ole mul veel elukogemust ega suurt tarkust, et kõikidest vajalikest killukestest tervikpilti kokku panna. Mul ei ole ju millegagi võrrelda. Raamatutarkusesse ma eriti ei usu, ja jääbki üle elav mälu – minu isa.

Oma isa pean ma väga targaks ja elukogenud inimeseks, kellele mul on rõõm alt üles vaadata. Minu isa on elanud siin ilmas juba pool sajandit ning ma olen veendunud, et ta teab, millest räägib. Ta on siin, Eestimaal, nii mõndagi näinud ja läbi elanud. Isa suhtub tänapäeva Eestisse (minu arusaama järgi) pigem negatiivselt kui positiivselt. Jutuajamiste käigus jõuame ikka noorteni välja. Ta arvab, et paljud minu eakaaslased on kohusetundetud, laisad, distsiplineerimatud – „20-suised vasikad” – meeldib talle öelda. Isa noorusaeg jääb nn teise aega. Inimestel nappis võimalusi ja vabadust. Võimalik, et nende puudumist korvatigi kohusetunde, töökuse ja distsipliiniga, et elus pisutki edasi jõuda – eesrindliku kodanikuna silma paista.

Enamik inimesi pidi olema rahul sellega, kes ta oli, kus ta oli ja mis tal oli. Minu vanematel on erinevate “ajastute” võrdlemise eelis. Minu pilk on suunatud otse tulevikku, aga ema-isa pilgud kompavad ikka minevikku – nende noorus ju.

Minul, vaba riigi vabal pojal, on võimalusi ja vabadust kuhjaga. Õpin, mida tahan. Elan ja töötan, kus tahan: lähen Soome, Austraaliasse, Iirimaale … . Võtan naise, kust tahan, või elan kooselus kellega tahan. Kas minu vanemad oskasid sellest üldse unistadagi? Tõesti, vabadust ja võimalusi jagub, aga kellele? Paljukest neid minuvanuseid siis Eestis enam on. Kui minu vend käis koolis Libatses ja Pärnu-Jaagupis, olid tema klassipildid paksult „nägusid” täis, aga minu viimasel klassipildil on väike inimlaik keset tühjust. Ka minu kodukülaga on samamoodi juhtnud.

Kunagi, vaid mõned aastat tagasi, toimusid meil vahvad külapeod, kus oli üsna märkimisväärne rahvamass, kuid nüüd ei ole rahvast ega pidusid. Paljud minu tuttavad, kes olid varem tihedalt külaga seotud, on „ära rännanud”. Kui võimalus tekib, minnakse linna või lausa välismaale. Ma usun, et on väga palju selliseid väikeseid maakohti, nagu Libatse, mis lihtsalt tasapisi hääbuvad. Ja mis vabadus ja võimalused jäävad jääjatele?

Keda sellises olukorras süüdistada? Kas Sind, 95-aastane vanataat (rauk?) Eesti? Kas Sinu rahvast või Sinu rahva (demokraatlikult valitud) juhte, kes suures vabaduse ja võimaluste paljususes pea kaotasid?

„Noored on hukas, neil ei ole oma riigist sooja ega külma”, kuulen sageli öeldavat. Kuigi (arvestades praegust olukorda) näen Eestit pigem hääbumas kui kasvamas, pole mul ükskõik oma riigist, oma külast. Ja arvan, et Sina, vanataat Eesti, võid meile, „hukkaläinud” noortele, siiski loota.

Karl-Johannes Kruusmann
Pärnu-Jaagupi gümnaasiumi abiturient

Allikas: http://eestielu.delfi.ee/eesti/parnumaa/halinga/arvamus/parnu-jaagupi-gumnaasiumi-abiturient-vabadust-ja-voimalusi-jagub-aga-kellele.d?id=65642794

Autobahn

Marta Tamm, Martin Laul, Ann-Kristin Vaher ja Anton Kudrjavtsev

Tallinna Goethe Instituudi ja Saksa Kultuuriinstituudi poolt korraldatud interaktiivne mäng AUTOBAHN on saksa keele ja kultuuri huvilistele; meie koolist osalesid Marta Tamm, Ann-Kristin Vaher, Anton Kudrjavtsev ja Martin Laul.

6. veebruaril käisime Pärnu raamatukogus Saksamaaga seotud üritusel. Kohe alguses anti meile riidest kott, kuhu olid märgitud Saksamaa, Šveitsi ja Austria linnade asukohad. Koti sees olid aga abivahendid, mis meid erinevate ülesannete juures aitasid. Igal pool raamatukogus olid laiali sildid samade linnade nimedega, mis olid kotil. Mängu eesmärk oli täita erinevaid ülesandeid ja koguda kilomeetreid minnes võimalikult kaugetesse kohtadesse. Üritusele oli tulnud üle saja õpilase Pärnust ja Pärnumaalt. Kõik neist viiendatest ja kuuendatest klassidest. Kahjuks ei tulnud me esimesteks, kuid saime kokku päris palju punkte. See aeg, mis meile ülesannete lahendamiseks antud oli, läks tõeliseltkiiresti. Üritus oli väga tore. Saime teada Saksamaa linnadest ning aimu saksa keelest.
Aitäh õpetaja Aili Vunk, et meile nii toreda päeva organiseerisite.

Marta Tamm
5. klass

Sellest õppeaastast alates osaleb meie kool Põhjamaade Nordplus projektis

Projekti teemaks on kalad ja projekt kannab nimetust Nordfish. Reedel, 1. veebruaril külastavad meie kooli Nordplus projekti raames õpetajad Taanist, Islandilt, Soomest ja Lätist. Avakontsert toimub kell 11.25 kooli aulas. Meie koolis juhib projekti õpetaja Daisy Kärner.

Kristiines toimus kõigi aegade suurim õpilaslaat

9. veebruaril peeti Junior Achievement Eesti korraldamisel Tallinna Kristiine kaubanduskeskuses 2013. aasta Eesti Õpilasfirmade laat, mis kujunes riigi kõigi aegade suurimaks õpilaslaadaks.

Nimetamisväärsed on Häädemeeste Keskkooli, Pärnu-Jaagupi Gümnaasiumi ja Pärnu Ühisgümnaasiumi õpilasfirmad seepärast, et nad omandavad teoreetilisi ja väga praktilisi teadmisi majandusliku kõrghariduse tasemel, mida õpitakse igal nädalal terve päeva Tartu Ülikooli Pärnu Kolledžis. Kolledži õppejõud Mari Suurväli on ühtlasi ka nende samade õpilaste juhendaja enam kui kümnes õpilasfirmas.

Allikas: http://blog.maaleht.ee/parnumaa/?p=51055

Turvaliselt internetis nädal

Sirelin Siigur ja Liina Laks 4. klassile loengut pidamas

Veebruarikuu teist nädalast (4.-8. veebruar 2013) nimetatakse „Turvaliselt internetis“ nädalaks. Seoses sellega toimusid ka meie koolis loengud. Loenguid viisid läbi Sirelin Siigur 8.klassist ja Liina Laks 9.klassist. Loengu käigus räägiti õpilastele, et kuhu teatada oma muredest ja kellele, ja miks rääkida. Loengu lõpus küsiti kõigilt, et mida nad sellest loengust teada said ja meelde jätsid. Vastati enamasti , et numbreid ja infoliine ja interneti aadresse, kuhu oma muredest teatada. Tagasiside õpilastelt on olnud  positiivne.

Liina ja Sirelin osalevad rahvusvahelises  projektis  “Targalt internetis” noortepaneeli liikmetena. Projekti eesmärk on Eesti laste turvalisem internetikasutus. Projekti koordineerib Eestis Tiigrihüppe Sihtasutus. Õpilasi juhendab meie koolis “Targalt internetis” koolitajana kaastegev õpetaja Eva Palk.

Külastegae kõik projekti kodulehte http://www.targaltinternetis.ee

Madis jõuab kõike

Pärnu Reforminoorte klubi asus uuest aastast juhtima Madis Koit. Juhatuses on peale endise klubijuhi Jane Gridassovi ka Laura Raun, Laura Luht ja Mihkel Tomberg.

Madis Koit on Reformierakonna liige alates eelmisest aastast. Madis Koit on Halinga piirkondliku organisatsiooni esimees ja nüüdsest juhib Pärnu Reforminoorte klubi.

„Eesmärgiks on Pärnu klubi taas üles ehitada ja aktiviseerida. Kuna tulemas on valimiste aasta, on noorte tugi ja klubi olemasolu erakonnale väga oluline,“ kommenteeris Koit. „Noorte arusaama poliitikast kui räpsest mängust tuleb muuta. Selleks on väga hea võimalus lasta neil endal ühiskonna ja kodulinna kujundamisel kaasa rääkida.“

Pärnu Reforminoorte klubil on 71 liiget.

Allikas: http://www.parnupostimees.ee/1125912/parnu-reforminoored-valisid-uue-juhi/